Wyjaśnienie: Dlaczego Google ma cel na odwrocie w Waszyngtonie

(Reuters) – Departament Sprawiedliwości USA przygotowuje dochodzenie w sprawie firmy Alphabet Inc Google w celu ustalenia, czy firma technologiczna naruszyła przepisy zapewniające uczciwą konkurencję, jak podają dwa źródła znane z tej sprawy.

ZDJĘCIE PLIKU: Znak jest wyświetlany poza biurem Google w pobliżu siedziby firmy w Mountain View, Kalifornia, USA, 8 maja 2019 r. REUTERS / Dave Paresh / File Photo
Potencjalne dochodzenie, po raz pierwszy zgłoszone w piątek, jest najnowszym wyzwaniem dla Google, które już teraz napotyka liczne skargi dotyczące praktyk biznesowych ze strony rywali, a także Demokratów i Republikanów. Działania regulacyjne UE doprowadziły już do wielomiliardowych kar pieniężnych i reform praktyk biznesowych Google.

Sonda USA skoncentruje się na oskarżeniach Google dała pierwszeństwo własnym firmom w wynikach wyszukiwania, podało jedno źródło.

Google odmówił komentarza na temat możliwej sondy.

Najnowsze wiadomości podkreślają rosnącą reakcję USA na firmy z Doliny Krzemowej i stanowią jeden z największych kroków administracji Trumpa w kierunku regulacji gigantycznej firmy technologicznej.

Poniżej wyjaśniono obawy antymonopolowe dotyczące Google od innych firm, krytyków w Waszyngtonie i UE oraz to, w jaki sposób sonda Departamentu Sprawiedliwości może wpłynąć na rozrastającą się firmę w USA.

DLACZEGO W GOOGLE ZAINTERESOWANE SĄ REGULATORY PRZECIWZMARSZCZKOWE?
Dominacja Google na rynku wyszukiwarek przekształciła go z początkującego w jedną z najbardziej wartościowych firm na świecie.

Google kontroluje większość technologii używanych do kupowania reklam online, a jego system operacyjny Android obsługuje większość światowych smartfonów.

Dochody z reklamy cyfrowej stanowiły około 85% przychodów macierzystego alfabetu Google w zeszłym roku.

Niektóre firmy internetowe, w tym Yelp Inc i TripAdvisor Inc, od dawna skarżyły się, że Google zniekształca wyniki wyszukiwania i wykorzystuje swoją dominację na rynku, aby nieuczciwie promować swoje usługi nad swoimi.

Google stwierdziło, że jest przejrzyste w kwestii promowania własnych usług i że skupia się na korzyściach dla konsumentów.

Federalna Komisja Handlu USA, która egzekwuje przepisy antymonopolowe wraz z DOJ, wcześniej badała praktyki biznesowe Google. Ugoda z 2013 r. Z FTC była powszechnie uważana za zwycięstwo Google, ponieważ firma była zobowiązana jedynie do skromnych zmian w swoich praktykach i mogła nadal podkreślać swoje własne usługi w wynikach wyszukiwania.

Pod presją FTC Google zgodziło się zakończyć praktykę „zgarniania” opinii i innych danych ze stron internetowych rywali pod kątem własnych produktów, a także pozwolić reklamodawcom eksportować dane w celu niezależnej oceny kampanii.

Europejski organ ds. Konkurencji zajął ostrzejsze stanowisko wobec Google, przyznając trzy grzywny w wysokości ponad 9 miliardów dolarów w ostatnich latach.

W porozumieniu z UE z 2017 r. Google zgodziło się zapłacić 2,7 mld USD w celu rozstrzygnięcia roszczeń, które niesprawiedliwie kierowały działalność w kierunku platformy handlowej. W marcu został ukarany grzywną w wysokości 1,7 miliarda dolarów w przypadku dotyczącym nielegalnych praktyk w pośrednictwie w reklamach w wyszukiwarkach w latach 2006–2016.

CZY MOŻE SPRÓBOWAĆ WSTRZYMANIE GOOGLE?
Tak, teoretycznie, ale eksperci twierdzą, że takie działanie przeciwko firmie technologicznej jest mało prawdopodobne.

Departament Sprawiedliwości musiałby złożyć pozew i przekonać sędziów, że Google podważyło konkurencję.

Rzadko zdarza się rozbić firmę, ale nie jest to niespotykane, ponieważ Standard Oil i AT&T to dwa największe przykłady.

Być może najbardziej znanym przypadkiem jest wysiłek rządu zmierzający do rozbicia Microsoft Corp. Departament Sprawiedliwości wygrał wstępne zwycięstwo w 2000 r., Ale został odwołany w apelacji. Sprawa została rozwiązana z Microsoft w stanie nienaruszonym.

Sondaże antymonopolowe Departamentu Sprawiedliwości częściej prowadzą do porozumienia w sprawie zmiany niektórych praktyk biznesowych.

DLACZEGO GOOGLE JEST POD WZROSTEM SCRUTINY?
Google i Facebook Inc zbierają dane osobowe użytkowników w celu kierowania reklam.

Prywatność danych staje się coraz ważniejszym problemem, ponieważ masowe naruszenia naruszają dane osobowe użytkowników Internetu i mediów społecznościowych.

Kongres od dawna oczekuje, że po przyjęciu przez Kalifornię surowego prawa dotyczącego prywatności, które wejdzie w życie 1 stycznia, podejmie przepisy dotyczące prywatności.

Niektórzy prawodawcy Partii Republikańskiej powiedzieli również, że Google, Facebook i Twitter Inc dyskryminują konserwatywne punkty widzenia i tłumią wolność słowa. Przedstawiciele firm zaprzeczyli roszczeniom cenzury.

Wkrótce po wiadomościach o możliwej próbie Google republikański senator Josh Hawley powiedział na Twitterze: „To bardzo duża wiadomość i spóźniona”. Jako prokurator generalny w Missouri Hawley sprawdził Google, czy nie sprzeniewierzył treści rywalom i twierdzi, że zdegradował konkurentów strony internetowe w wynikach wyszukiwania.

Poza Kongresem, krytycy Google’a z Waszyngtonu włączyli czołowego generała Stanów Zjednoczonych, który w marcu powiedział, że chińskie wojsko korzysta z pracy Google w Chinach, gdzie gigant technologiczny od dawna dąży do większej obecności.