Twój e-PIT z rekordowym zainteresowaniem. Ośrodek może nie znosić sukcesu

Prawie 9 milionów Polaków osiedliło się w tym roku za pomocą platformy „Twój e-PIT”. Prawie połowa wszystkich podatników złożyła zeznania online. Ministerstwo chwali się i zapewnia, że ​​to nie koniec rewolucji.

Minister finansów Teresa Czerwińska może być zadowolona z usługi, którą wprowadziła w lutym tego roku.

– Twoja usługa e-PIT pod względem prostoty, intuicyjności i przejrzystości jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w Europie. Dzięki temu jesteśmy w czołówce pod względem innowacyjności systemów informatycznych – cieszy się szef Ministerstwa Finansów.

Potwierdzają to liczby. Z usługi skorzystało prawie 9 milionów podatników, składając prawie 7 milionów deklaracji. Przypomnijmy, że w pierwszym roku był aktywny tylko dla formularzy PIT-37 i PIT-38.

Oznacza to, że zdecydowana większość przedsiębiorców musiała się rozliczyć. Ale to będzie wkrótce. – Pracujemy nad przygotowaniem deklaracji przygotowanych w Twojej usłudze e-PIT, aby uzyskać jeszcze więcej informacji na temat ulg podatkowych i potrąceń, aby nie musiały one być wprowadzane samodzielnie – przyznał minister finansów.

– Dlatego w przyszłym roku usługa będzie dostępna dla podatników prowadzących działalność gospodarczą i płacących zryczałtowany podatek dochodowy, czyli osoby rozliczające się na formularzach PIT-36 i PIT-36L oraz PIT-28 – powiedziała minister Czerwińska.

Polacy nie boją się nowoczesnych rozwiązań. Działanie PIT 2019 pokazało to dobitnie.

Twój e-PIT: które PIT są rozliczane, jak się zalogować i jakie są zasady rozliczeń?
Twój e-PIT 2019 już się rozpoczął i załatwimy wszystkie formalności online. Jakie PIT rozliczamy, jak się zalogować i jakie są zasady rozliczeń?
W sumie do skarbu wpłynęło prawie 20 milionów deklaracji podatkowych. Aż 16 milionów jest złożonych elektronicznie. Oznacza to mniej więcej tyle, że tylko co piąty PIT trafia do urzędu skarbowego w formie papierowej. 80 procent zostało już wysłanych z komputera.

Aż 7 milionów z tych 16 to deklaracje na platformie „Twój e-PIT”. We wspólnych deklaracjach małżonków z usługi korzystało 8,8 mln osób.

– Co ważne, obsługa Twojego e-PIT oznaczała, że ​​osoby, które nie wykonały żadnej działalności w zakresie składania zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-38, zostały automatycznie rozliczone. Dlatego nie są karani za niedotrzymanie tego obowiązku na czas – mówi Teresa Czerwińska.

Nie więcej zabawy przy rozliczaniu PIT. Zrobiłem to w środku nocy, za kilka minut.
PIT 2018. Kiedy spałeś, stałem się bogatszy o 1936 PLN. W jaki sposób? Dzięki e-PIT
Z kolei szef Krajowej Administracji Podatkowej Marian Banaś przypomniał, że na taki wynik wpływ miało wsparcie, jakie podatnicy dawali księgowym.

– W ponad 70 punktach w centrach handlowych w całej Polsce podatnicy mogą uzyskać informacje potrzebne do rozliczenia i skorzystać z koncesji i odliczeń. Również dzięki przygotowanym stanowiskom komputerowym w urzędach skarbowych udało im się „rozliczyć” swój PIT „- podkreślił Marian Banaś.