Przedstawiciele Fed i ostatnie zagrożenie handlowe Trumpa mogą zadecydować, czy czerwiec zacznie się od zmarnowania rynku

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej przemawiający na konferencji politycznej mogą zwrócić większą uwagę niż zwykle w nadchodzącym tygodniu po ostatnim zagrożeniu taryfowym prezydenta Donalda Trumpa wobec Meksyku, które zwiększyło oczekiwania na obniżki stóp procentowych.

Rynki rozpoczną również miesiąc czerwiec, który jest często płaski dla rynków, powodując bolesną 6,6% miesięczną stratę w S&P 500.

Zapasy straciły w maju z powodu obaw, że wojna handlowa USA z Chinami zaszkodzi światowej gospodarce i wpłynie na wzrost zysków. Rozpoczną handel w czerwcu z nowymi obawami, że cła na Meksyk mogą zaszkodzić gospodarce i zagrozić nowej umowie handlowej między USA, Meksykiem i Kanadą.

W nadchodzącym tygodniu znajduje się pełny kalendarz danych ekonomicznych, a najważniejszym punktem jest piątkowy raport o zatrudnieniu w maju. W poniedziałek dostępne są również miesięczne dane dotyczące sprzedaży samochodów oraz dane dotyczące produkcji Instytutu Zarządzania Dostawami, a dane o handlu międzynarodowym oczekiwane są w czwartek.

Walka z wojną handlową na dwóch frontach
Ale to Fed powinien zwrócić na siebie największą uwagę, a urzędnicy banku centralnego zbierają się na długo oczekiwanej konferencji zorganizowanej we wtorek i środę w Chicago Fed. Przewodniczący Fed, Jerome Powell, wygłosi uwagi wstępne na konferencji, która dotyczy strategii polityki pieniężnej, narzędzi i komunikacji. Od miesięcy stratedzy mają nadzieję, że konferencja zapewni wgląd w to, jak Fed zamierza zająć się powolną inflacją.

Zainteresowanie wydarzeniem jest jeszcze większe, gdy obserwatorzy rynku i Fed są coraz bardziej przekonani, że bank centralny obniży stopy w tym roku, a może nawet więcej niż raz. Rynek kontraktów terminowych wyceniał rosnące oczekiwania na dwie obniżki stóp po zagrożeniu ze strony Trumpa, aby wprowadzić cła na wszystkie meksykańskie towary, jeśli rząd meksykański nie powstrzyma imigracji do USA

Po ostatnim posiedzeniu Fed Powell powiedział, że niska inflacja wydaje się przejściowa, co sugeruje, że Fed nie będzie musiał obniżać stóp, ale rynki wciąż oczekują obniżki stóp, a inflacja nadal będzie niższa od celu 2% Fed.

Michael Gapen, szef amerykańskich ekonomistów Barclays, powiedział, że inwestorzy, którzy chcą usłyszeć, jak urzędnicy Fed dyskutują o swoim myśleniu o obecnej polityce, mogą być rozczarowani. Gapen powiedział, że Fed ma również około dziewięciu miesięcy od decyzji o tym, jak będzie kształtować inflację, a konferencja będzie bardziej poświęcona poglądom akademickim na ten temat.

Gapen był jednym z kilku ekonomistów z Wall Street, którzy zmienili zdanie na temat polityki stóp Fed. Powiedział, że widzi teraz, że Fed obniży docelową stopę funduszy zasilanych o 75 punktów bazowych w dwóch cięciach w tym roku, przy czym Fed we wrześniu zacznie od 50 punktów bazowych. Fed powiedział, że nie przewiduje żadnych obniżek stóp w tym roku, ani podwyżek, i podkreślił, że jest wstrzymany.

Gapen nie spodziewa się usłyszeć dużo od przedstawicieli Fed na konferencji na temat stawek, choć inwestorzy będą przeczesywać każde słowo, szukając wskazówek dotyczących polityki.

„Nie sądzę, aby to był typ sytuacji, w której każdy mógłby wypowiedzieć się na temat polityki pieniężnej przed spotkaniem FOMC” – powiedział. Fed spotka się 18 i 19 czerwca.

Gapen powiedział, że przestał oczekiwać, że Fed przejdzie do dwóch obniżek stóp, ponieważ wojna handlowa z Chinami stała się bardziej długa niż oczekiwano; wydatki na produkcję i biznes osłabiają się, a ze względu na groźbę Trumpa nałożenie ceł na Meksyk, jeśli nie kontroluje imigrantów zmierzających do USA nad południową granicą.

„Sugeruje to, że administracja jest gotowa realizować wiele frontów. Obniża poprzeczkę taryf dla Europy ”- powiedział.

Rynki gotowe do zgromadzenia się przed zagrożeniem taryfowym Meksyku
Stopy procentowe nadal spadały w piątek, do wieloletnich minimów. 2-letnia rentowność, która w największym stopniu odzwierciedla politykę Fed, gwałtownie spadła i wyniosła 1,93% w późnym obrocie. 10-letnia rentowność na poziomie 2,55% na początku maja wyniosła 2,13% w piątek po południu. S&P 500 spadł o 2,6% w ciągu tygodnia, kończąc najgorszy tydzień w roku na poziomie 2 752.

Sam Stovall, główny strateg rynkowy CFRA, powiedział: „Majowe szarpanie zazwyczaj prowadzi do boomu w czerwcu”. Wracając do II wojny światowej, kiedy był silny początek roku, rynek tradycyjnie spadł w maju, ale wzrósł w czerwcu. Dodatkowo, ten rok był trzecim najlepszym startem do kwietnia.

John Augustine, główny oficer inwestycyjny w Huntington Private Bank, powiedział poza nagłówkami branżowymi, że w czerwcu jest sporo katalizatorów rynkowych.

„Czerwiec będzie bardzo napędzany wydarzeniami. To będzie Fed 19 czerwca. Będzie to OPEC 25 czerwca; to będzie G-20 29 czerwca – powiedział.

Dodał: „Zamierzamy pozostać zrównoważeni i zróżnicowani, ponieważ nie wiemy, jak się sprawy potoczą”.