Chiny twierdzą, że USA nie mogą wywierać presji na wymuszanie transakcji handlowych

PEKIN (Reuters) – Stany Zjednoczone nie mogą wywierać nacisku, aby wymusić na Chinach porozumienie handlowe, powiedział w niedzielę starszy chiński urzędnik i negocjator ds. Handlu, odmawiając wyciągnięcia wniosku, czy przywódcy obu krajów spotkają się na szczycie G20, by walczyć zawrzeć umowę.

Napięcia w handlu gwałtownie wzrosły w zeszłym miesiącu po tym, jak administracja amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa oskarżyła Chiny o „zrzeczenie się” swoich wcześniejszych obietnic dotyczących zmian strukturalnych w praktykach gospodarczych.

Waszyngton później pobił dodatkowe taryfy w wysokości do 25% na chińskich towarach o wartości 200 miliardów dolarów, co skłoniło Pekin do odwetu.

Przemawiając na konferencji prasowej, chiński wiceminister handlu Wang Shouwen powiedział, że nieodpowiedzialne wobec Stanów Zjednoczonych jest oskarżanie Chin o wycofywanie się.

„Jeśli strona amerykańska chce użyć skrajnej presji, aby eskalować tarcia handlowe, zmusić Chiny do składania i ustępstw, jest to absolutnie niemożliwe”, powiedział Wang, który jest częścią zespołu negocjacyjnego Chin.

Przełączając się na angielski, powiedział: „Nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie zostanie uzgodnione”.

„Podczas konsultacji Chiny pokonały wiele trudności i zaproponowały pragmatyczne rozwiązania. Jednak USA wycofały się, a kiedy dasz im cal, chcą stoczni – powiedział.

Wang powiedział, że Stany Zjednoczone wysunęły „nieuzasadnione wysokie” żądania i nalegały na dodanie „żądań dotyczących suwerennych praw Chin” do umowy krajów. Podniesienie taryf nasiliło napięcia i poważnie udaremniło rozmowy, dodał.

Jego komentarze zostały powtórzone przez chińskiego ministra obrony Wei Fenghe na forum obrony w Singapurze w niedzielę.

„Jeśli USA chce rozmawiać, otworzymy drzwi. Jeśli chcą walki, będziemy walczyć do końca ”, powiedział Wei.

ZDJĘCIE PLIKÓW: Kontenery są widoczne w porcie w Huaian, prowincja Jiangsu, Chiny 5 maja 2019 r. REUTERS / Stringer
Trump powiedział, że spotka się z prezydentem Xi Jinpingiem na szczycie G20 w Osace pod koniec miesiąca, choć Chiny nie potwierdziły spotkania.

Zapytany, czy Xi spotka Trumpa w Japonii, Wang powiedział: „Nie mam żadnych informacji na ten temat, aby to zapewnić”.

BIAŁY PAPIER
Wang, który przemawiał podczas odsłonięcia nowego dokumentu politycznego rządu na temat wojny handlowej, powiedział, że amerykańscy urzędnicy przeceniają deficyt handlowy między tymi dwoma krajami, a Chin nie należy obwiniać za spadek miejsc pracy w USA.

Powiedział, że deficyt towarów i usług USA w Chinach jest bliższy 150 miliardom dolarów, a nie 410 miliardom dolarów podanym przez amerykańskich urzędników, dodając, że handel Chinami ze Stanami Zjednoczonymi nie powinien być uwzględniany w obliczeniach deficytu.

W białej księdze przytoczono trzy przypadki wycofania się USA z zobowiązań, dodając, że Waszyngton był odpowiedzialny za niepowodzenia w rozmowach.

Mówi się, że Chiny mają wystarczająco dużo narzędzi polityki fiskalnej i monetarnej oraz „dobrą dynamikę”, aby utrzymać rozwój gospodarczy pomimo wojny handlowej. Dane z zeszłego tygodnia pokazały, że aktywność fabryki w Chinach skurczyła się w maju w szybszym tempie niż oczekiwano.

Śledził miękkie dane w chińskich sektorach handlu detalicznego, eksportu i budownictwa, podnosząc oczekiwania, że ​​Pekin może potrzebować większej ilości bodźców wspierających gospodarkę.

Wang odrzucił również twierdzenia, że ​​Pekin kieruje krajowe firmy na zagraniczne przejęcia i inwestycje.

„Chiński rząd nie jest zaangażowany w konkretne zachowania handlowe firm i nie instruuje ani nie wymaga od firm inwestowania w projekt ani kupowania technologii” – powiedział.

Wang powtórzył, że Chiny są gotowe zaspokoić popyt na pierwiastki ziem rzadkich z innych krajów, ale byłoby niedopuszczalne, gdyby niektóre kraje wykorzystywały chińskie pierwiastki ziem rzadkich do tworzenia produktów, które ograniczały rozwój Chin.

Wizyta Xi w fabryce pierwiastków ziem rzadkich wywołała w zeszłym miesiącu spekulacje, że Chiny wykorzystają swoją dominującą pozycję jako eksporter ziem rzadkich do Stanów Zjednoczonych jako dźwignię w wojnie handlowej.

ZDJĘCIE PLIKU: Wang Shouwen, chiński wiceminister handlu i zastępca przedstawiciela ds. Handlu międzynarodowego w Chinach, bierze udział w konferencji prasowej podczas trwającej sesji Narodowego Kongresu Ludowego (NPC) w Pekinie, Chiny 9 marca 2019 r. REUTERS / Jason Lee
Wang powiedział, że ministerstwo handlu bada raporty o opóźnieniach w kontroli celnej i podejmie wysiłki w celu przyspieszenia inspekcji i zmniejszenia kosztów dla importerów.

W ubiegłym miesiącu czołowa amerykańska grupa lobbystów twierdzi, że jej członkowie napotykają na coraz większe przeszkody w Chinach, takie jak kontrole rządowe, wolniejsza odprawa celna i wolniejsze zatwierdzanie licencji i innych zastosowań.